Globalizacja przyczyniła się do znacznego otwarcia granic w ostatnich latach. Otwarte granice zwiększyły konkurecję, przenosząc produkcję na inny poziom. Zniesienie granic ma wymiar nie tylko ekonomiczny, jego znaczenie wykracza poza handel. Polityka otwartych granic pozwala ludziom swobodnie przemieszczać się między krajami lub jurysdykcjami politycznymi bez żadnych ograniczeń.
Otwarte granice państw
To prowadzi do problemu z kwestią imigracji. Czy powinna być w jakiś sposób regulowana? Międzynarodowy przepływ ludzi jest naturalną konsekwencją otwarcia granic. Niewielu wolnorynkowych ekonomistów jest jej jednak tak bardzo przychylna. Imigracja ujawnia polityczną i etyczną naturę rynków. Polityka migracyjna w dużej mierze zależy od wartości, jakie wyznaje dane społeczeństwo. Jakie prawa należy przyznać imigrantom? Do jakiego stopnia są mile widziani? To kwestie, na które w dobie globalizacji każdy musi przemyśleć.
Dodajmy, że imigracja z reguły dobrze służy krajom przyjmującym. Dostępne dowody sugerują, że imigracja prowadzi do większej innowacyjności, lepiej wykształconej siły roboczej, większej specjalizacji zawodowej, lepszego dopasowania umiejętności do miejsc pracy oraz wyższej ogólnej wydajności ekonomicznej. Imigranci zazwyczaj przybywają, by wypełnić niedobory pracowników. Imigracja ma również pozytywny wpływ netto na połączone budżety federalne, stanowe i lokalne. Migracja przynosi również znaczne korzyści gospodarcze krajom pochodzenia. Chociaż migranci wydają większość swoich zarobków w krajach przyjmujących – zwiększając tam popyt – mają również tendencję do wysyłania pieniędzy, aby wspierać rodziny w domu. Wiadomo, że takie przekazy przekraczają oficjalną pomoc rozwojową.
Imigracja – pozytywna czy negatywna?
Imigracja może być zarówno szkodliwa, jak i korzystna, w zależności od tego, jak jest organizowana. Warto też uwzględniać powody, dla których ktoś opuszcza swój kraj. Często nie są to sytuacje łatwe. Niektóre powody, dla których imigranci decydują się opuścić swoje kraje ojczyste, obejmują kwestie ekonomiczne, kwestie polityczne, łączenie rodzin lub klęski żywiołowe. Przyczyny ekonomiczne obejmują poszukiwanie wyższych płac, lepsze możliwości zatrudnienia, wyższy standard życia i możliwości edukacyjne.
Szybko zmieniające się w ostatnich trzydziestu latach środowisko międzynarodowe na wiele sposobów wpływało na krajowe gospodarki. Kwestia imigracji wymaga prowadzenia odpowiedzialnej polityki gospodarczej. Konsternacja, jaka wiąże się z tym zagadnieniem, doprowadziła do powodzenia w wielu krajach partii antyimigracyjnych, nierzadko o zabarwieniu ksenofobicznym. Globalizacja definiuje nasze czasy, musimy nauczyć się żyć w warunkach wielokulturowości. Jest to nieunikniona konsekwencja postępu technologicznego.
Źródło: dziennik.swidnica.pl