Życie rodzinne w Europie uległo wielu znaczącym zmianom w XX wieku. Ludzie są ze sobą zarówno ze względów ekonomicznych jak i nieekonomicznych.
Przemiany społeczne a rodzina w XX wieku
Pojawiły się zmiany we wzorcach małżeństwa. Należą do nich m. in. styl życia kobiet, ich wolność prawna, stosunki rodzinne między pokoleniami (relacje z partnerami, relacje ze starszym pokoleniem i relacje z dziećmi). Największe zmiany to, że zawierano mniej małżeństw, rodziło się mniej dzieci, ale za to miały one dużo „lepszy start” w dorosłe życie, dochodziło do większej liczby rozwodów, ponieważ ludzie nie chcieli tkwić w nieszczęsliwych związkach. Pozycja kobiet w społeczeństwie uległa także wielu przemianom.
Model rodziny w wieku XX w Europie Środkowej
Niemniej jednak rodzina pozostała fundamentem społeczeństwa w Europie Środkowej. Problemy pozostają jednak w polityce społecznej i rodzinnej, ponieważ należałoby odnaleźć balans pomiędzy samorealizacją, zdobywaniem wykształcenia i sukcesów zawodowych. Głównym celem polityki rodzinnej państwem jest zatem zapewnienie równowagi między aktywnością zawodową i życiem rodzinnym. Procesy gospodarcze, polityczne i społeczne zostały odzwierciedlone w codziennym życiu Europejczyków, ukształtowały rodzinę i stosunki między mężami, żonami i rodzicami i dziećmi.
Rola rodziny w społeczeństwie z wieku XX
Towarzyszył temu głównie wzrost liczby kobiet pracujących za wynagrodzeniem poza domem. Ten trend stał się widoczny w świecie. Model społeczny, w którym mężczyzna jest żywicielem rodziny jest już nieaktualny w większości przypadków. Do dziewiętnastego wieku zwykle miało tyle dzieci, ile możliwe w pierwszych latach małżeństwa, ale to także jest przeszłością. Co więcej znaczną zmianę zaobserwowano w migracji ludności wiejskiej do miast w ostatnich dwóch dekadach XX wieku. Starzenie się populacji było szczególnie niekorzystnym trendem demograficznym w Europie. Spadek liczby urodzeń przewyższył śmiertelność przez co obecnie jest duża liczba osób w wieku poprodukcyjnym.
W związku z tym dziadkowie tradycyjnie odgrywają szczególną rolę w europejskim życiu rodzinnym, gwarantuje to ciągłość krewnych rodzin z ich potomkami – są w dużej mierze odpowiedzialni do kontaktu i opieki nad wnukami w europejskim życiu rodzinnym. Bliskie międzypokoleniowe więzi rodzinne są typowe dla podstawowego europejskiego życia rodzinnego.
Więcej artykułów o historii Polski i świata znajdziesz w serwisie https://www.ehistoria.pl/.