Klienci kancelarii adwokackich często nie zdają sobie sprawy z tego, że sprawy, z którymi przychodzą do specjalistów, podlegają ochronie prawnej. Oznacza to, że adwokat ma obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. Jakie jeszcze obowiązki na nim spoczywają?
Adwokat w Katowicach, czyli zaufanie i poufność
Klienci, którzy chcieliby skorzystać z pomocy adwokata, często obawiają się, że sprawy, z którymi przychodzą, ujrzą światło dzienne. Tymczasem nie wiedzą, że adwokat ma obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. Ujawnić konkretne informacje może jedynie w ściśle określonych przypadkach, jednak mają one miejsce w naprawdę nielicznych sytuacjach. Dotyczą bowiem sytuacji, w których w grę wchodzi na przykład ryzyko ataku terrorystycznego. Dlatego też klienci mogą mieć pełne zaufanie do swojego adwokata, którzy – bez względu na przekazane informacje – nie ma prawa podawać ich do niczyjej wiadomości. Jednocześnie ma on obowiązek zabezpieczyć wszelkie dowody czy dokumenty pozostawione do jego dyspozycji. Mowa nie tylko o ochronie danych osobowych, lecz również o ewentualnym wycieku danych związanych ze sprawą. Obowiązek ten dotyczy zarówno dokumentacji przechowywanej w formie elektronicznej, jak i papierowej. Ochrona dokumentów to ochrona informacji, które powinni pozostać poufne nawet po sfinalizowaniu konkretnej sprawy.
Merytoryczne wsparcie na każdym etapie
Sprawy, z którymi klienci zgłaszają się do kancelarii adwokackich, często ciągną się latami. Niemniej jednak na każdym etapie otrzymują oni wsparcie adwokata, które nie sprowadza się wyłącznie do reprezentowania na sali sądowej. W pierwszej kolejności specjalista zapoznaje się ze wszelkimi dowodami i dokumentami. Następnie może w imieniu klienta sporządzić stosowne pisma, w tym odwołania. Jeśli to możliwe, zwykle na początku mają miejsce negocjacje – dotyczą one najczęściej spraw cywilnych. Mediatorem może być oczywiście adwokat, który będzie starał się osiągnąć porozumienie, mając na względzie dobro klienta. Co ważne, na każdym etapie sprawy jest ono stawiane na pierwszym miejscu. Adwokat to osoba, która w pracy codziennej nie może kierować się uprzedzeniami czy poglądami politycznymi. Wręcz przeciwnie – schodzą one na dalszy plan. Etyką adwokacką specjalista posiłkuje się bez względu na to, czy podejmuje się obsługi klienta indywidualnego, czy też biznesowego.
Obowiązki adwokata – o czym warto pamiętać?
Obowiązki adwokata dotyczą osób, które posiadają ten tytuł, a więc ukończyły aplikację adwokacką, zdały egzamin zawodowy i otrzymały wpis na listę adwokatów. Coraz częściej bowiem kancelarie prawne prowadzone są przez osoby, które tytułów nie posiadają, zatem ich uprawnienia również są ograniczone. Co istotne, w swojej pracy nie muszą one kierować się zasadami etyki, które dotyczą bezpośrednio adwokatów. Oznacza to, że współpraca z klientem nie jest tak przejrzysta i jasno sprecyzowana, jak w przypadku współpracy podejmowanej z adwokatem. Chcąc mieć pewność powierzenia swoich spraw we właściwe ręce, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Kancelaria Adwokacka Adwokat Wilczyński i Partnerzy w Katowicach skupia adwokatów, którzy gotowi są reprezentować klientów przed różnymi organami, kierując się przede wszystkim jego interesem prawnym. Wybierając adwokata, warto zwrócić uwagę na to, czy nawiązujemy współpracę z kancelarią prawną, czy adwokacką, oraz kto właściwie będzie zajmował się naszą sprawą. W kontekście praw i obowiązków adwokatów jest to niezwykle istotne, oddziałując również na klienta.