Według danych najnowszego globalnego raportu konkurencyjności Szwajcaria została wyprzedzona przez Danię. Chociaż gospodarka szwajcarska została w mniejszym stopniu dotknięta pandemią wirusa Covid niż gospodarki niektórych jej konkurentów, nie odnotowała tak silnego ożywienia gospodarczego jak inne kraje. Dania, jako najbardziej konkurencyjny kraj na świecie, wprowadziła zmiany dzięki swoim wysiłkom na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Globalny raport konkurencyjności – gospodarka Szwajcarii
Szwajcaria spadła z piedestału, na którym znajdowała się na szczycie globalnej konkurencyjności, ponieważ charakteryzowała się mniej wyraźnym ożywieniem gospodarczym niż wiele innych krajów. Tego zdania jest Arturo Bris, jeden z autorów 34. edycji rankingu instytutu kształcenia kadry kierowniczej z siedzibą w Lozannie. Po spadku o 3% w ujęciu realnym w 2020 roku w 2021 roku gospodarka Szwajcarii odnotowała wzrost na poziomie 3,69%. To historycznie imponujący poziom, ale blednie on w porównaniu z 6,7 czy 8% wzrostem odnotowanym w innych krajach. Wyjaśnia to, dlaczego Szwajcaria zajmuje 49. miejsce na 64 pod względem tego kryterium, które uwzględnia eksport i import, bilans płatniczy, bezrobocie i produktywność.
Eksperci utrzymują, że w rzeczywistości Szwajcaria jest ofiarą stabilności gospodarczej. W trudnych czasach gospodarka tego kraju cierpi mniej niż konkurenci, ale nie wyróżnia się szczególnie dobrze w fazach ożywienia. Szwajcaria była najlepiej przygotowanym i stabilnym krajem podczas pandemii, ale nie po niej. Natomiast Dania, której gospodarka jest bardzo podobna do gospodarki Szwajcarii, awansowała w tym roku z trzeciego na pierwsze miejsce. Gospodarka nordycka, jedna z najbardziej cyfrowych na świecie, była najbardziej efektywna w rankingu i miała najlepsze praktyki zarządzania.
Więcej aktualności o największych gospodarkach świata, znajdziesz w serwisie Wady.pl.
Decyzje dotyczące zrównoważonego rozwoju, który jest ważnym elementem konkurencyjności, również wyjaśniają wysoką pozycję w rankingu. Singapur uzupełnia podium „Światowego Rankingu Konkurencyjności 2022”, zajmując w poprzedniej edycji piąte miejsce. Z raportu wynika również, że inflacja jest uważana za czynnik mający największy wpływ na wyniki działalności przedsiębiorstw, a tym samym na konkurencyjność gospodarki narodowej.