Autorytaryzm jest jedną z wielu odmian systemu politycznego. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa 'auctoritas’ i jest tłumaczone jako 'wpływ’, 'władza’ oraz 'znaczenie’.
Autorytaryzm – co powinieneś wiedzieć w tym temacie?
Ustrój autorytarny polega na rządach ściśle związanych z autorytetem charyzmatycznego przywódcy oraz jego najbliższego otoczenia. Do charakterystycznych cech należą: ograniczony pluralizm partii politycznych, ograniczenie dostępu narodu do sprawowania władzy, oparcie rządów na rozbudowanej armii oraz policji. Niekiedy system autorytarny jest mylnie utożsamiany z systemem totalitarnym. Nie należy jednak stosować tych pojęć zamiennie.
Rządy totalitarne skupiają się wokół kultu jednostki, wspierane są wszechogarniającym terrorem. Władza ingeruje we wszystkie sfery życia społeczności. To powoduje brak wolności słowa oraz pozbawienie praw politycznych i wpływu na rządzących.
Natomiast w państwie autorytarnym system kontroli nie wnika w życie prywatne obywateli, a represjonuje jedynie krytyków przywódcy autorytarnego oraz jego rządów.
Więcej artykułów na tematy polityczne znajdziesz w serwisie polityka24.pl.
Gdzie panował autorytaryzm?
Na przestrzeni lat ustrój autorytarny panował w państwach takich jak między innymi: Białoruś, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Egipt, Turcja Kazachstan czy Zimbabwe.
Rządy autorytarne pojawiły się również w Polsce i nosiły nazwę sanacji ( z łaciny 'sanatio’ znaczy 'uzdrowienie’).
Zostały zapoczątkowane tuż po przewrocie majowym (miało to miejsce w dniach 12-15. 05. 1926) przez marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego zwolenników. To wydarzenie spowodowane było pogarszającą się sytuacją polityczną kraju. Rządy autorytarne panowały w Polsce przez 13 lat aż do wybuchu drugiej wojny światowej (1939).