Biznes i jego otoczenie podlegają nieustannym zmianom. Aby utrzymać się na rynku, firmy są zmuszone nieustannie ewoluować, alby dostosowywać się na bieżąco do potrzeb klientów, możliwości dostawców, czy wymagań instytucji i urzędów. Konieczne jest nie tylko aktualizowanie swojej oferty produktowej i usprawnianie procesów technologicznych, ale również poprawa jakości i sprawności procesów pomocniczych, takich jak rozwiązania kadrowe, księgowe, z zakresu IT czy szeroko pojętego marketingu i PR. Zakres koniecznych zmian, jest więc tak szeroki, że jedynym realnym rozwiązaniem jest digitalizacja procesów. A transformacja cyfrowa jest środkiem prowadzącym do tego celu.
Czym jest transformacja cyfrowa?
Obecną sytuację na rynku produktów i usług określić można zdecydowanie mianem rewolucji przemysłowej. Nie jest ona tak widoczna, jak poprzednie rewolucje, których siłami napędowymi były kolejno: technologia, organizacja pracy w formie linii montażowej i zastosowanie komputera. Aktualna rewolucja polega bowiem na wdrożeniu inteligentnych technologii cyfrowych, opartych na AI (sztuczna inteligencja), IoT (Internet rzeczy) , Machine Lerning (uczenie maszynowe, dzięki któremu komputery uczą się na podstawie obrabianych danych i same doskonalą procesy) oraz zaawansowanej analityce.
Transformacja cyfrowa jest procesem, którego zadaniem jest zintegrowanie tychże technologii z każdym obszarem działalności organizacji. Wymaga ona od wdrażającej ją firmy fundamentalnych zmian w sposobie działania, dlatego niezwykle trudno jest przeprowadzić ją na bazie własnych zasobów. Ogromna większość firmy ubiega się o zewnętrzne wsparcie dla tego procesu, a pierwszym krokiem do jego otrzymania jest plan transformacji cyfrowej, który stworzony powinien zostać przez firmę konsultingową, posiadającą odpowiednie doświadczenie w budowie tego typu dokumentów.
Zewnętrzne wsparcie we wdrażaniu transformacji cyfrowej
Transformacja cyfrowa jest procesem nie tylko skomplikowanym, ale również kosztownym. Przedsiębiorstwa działające na terenie Małopolski mają jednakże możliwość ubiegania się o zewnętrzne środki na jego sfinansowanie. Zapewnia im to Działanie 1.11.A Rozwój MŚP w obszarze cyfryzacji i Przemysłu 4.0 w ramach Programu „Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027”. Małe i Średnie Przedsiębiorstwa pozyskać mogą z niego 60% kwalifikowanych kosztów inwestycji netto, czyli kosztów związanych z wdrażaniem specjalistycznych rozwiązań cyfrowych w zakresie:
- automatyzacji procesów produkcyjnych (zakup zaawansowanego wyposażenia typu automaty i roboty, zwiększającego wydajność produkcji)
- usprawniania procesów biznesowych (zakup i wprowadzenie do stosowania systemów komputerowych opartych na Big Data, AI, IoT, czy innych technologii M2M (Machine to Machine)
- zakupu hardware – komputerów, serwerów, urządzeń sieciowych
- nabycia rozwiązań cyfrowych o wysoce specjalistycznym charakterze (zakup tradycyjnego, nawet zaawansowanego oprogramowania biurowego nie będzie kosztem kwalifikowanym w tym działaniu)
Aby uzyskać dofinansowanie, wniosek, którego integralną częścią jest plan transformacji cyfrowej, złożyć należy w terminie od 29.12.2023 do 15.02.2024.
Plan transformacji cyfrowej – klucz do otrzymania dofinansowania
Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie dofinansowania warto powierzyć przygotowanie planu transformacji cyfrowej profesjonalistom. Wybierając firmę konsultingową należy zapoznać się z jej doświadczeniem w zakresie tworzenia planów i referencjami w tym zakresie.
Praca nad planem transformacji cyfrowej powinna rozpocząć się od rzetelnego audytu przedsiębiorstwa, pozwalającego ocenić jego kondycję w zakresie cyfryzacji i automatyzacji. Pod lupę powinno się wziąć: produkt / usługę (zwane w tym procesie kreowaną wartością), klientów, konkurencję, przetwarzane dane, oraz możliwe do wdrożenia innowacje. W trakcie audytu zostaną one ocenione pod kątem ich stopnia zaawansowania oraz pod kątem potencjału jaki posiadają w zakresie ich cyfryzacji. Na podstawie wyników audytu firma konsultingowa zaproponuje obszary do rozwoju i możliwe do wdrożenia rozwiązania cyfrowe, pozwalające na digitalizację i automatyzację realizowanych w organizacji procesów wytwarzania i procesów wspierających, umożliwiające rozwój przedsiębiorstwa w kierunku „Przemysłu 4.0”.
Oprócz tego stworzony powinien zostać harmonogram ich wdrażania, obejmujący zakres czasowy, metody i środki wdrażania, niezbędne wyposażenie i oprogramowanie, oraz sposoby weryfikacji skuteczności zaplanowanych działań.
Opracowany w ten sposób plan transformacji cyfrowej, opisujący szczegółowo kierunki cyfryzacji organizacji, dołączony musi zostać do wniosku o dofinansowanie. Jego szczegółowy zakres opublikowany zostanie w momencie ogłoszenia konkursu, nie później niż 29.12.2023, ale ekspert, który posiada doświadczenie w przygotowywaniu tego typu dokumentów z pewnością będzie w stanie odpowiednio wcześniej precyzyjnie opracować dane wejściowe, na podstawie których sprawnie i dokładnie wypełnić będzie można oficjalny załącznik do wniosku o środki na wsparcie transformacji cyfrowej.
Z pewnością warto pochylić się nad tym zagadnieniem – dzięki cyfryzacji i automatyzacji swojej działalności firmy zyskują szansę na rozwój dostosowany do swojego otoczenia biznesowego i budowanie znaczącej przewagi konkurencyjnej.